A haj életciklusa három jól elkülönülő részre osztható: növekedési-, átmeneti- és nyugalmi fázis. Ezen fázisok folyamatosan váltja egymást: amint egy ciklus befejeződik, új hajszál képződésével kezdődik újra az egész folyamat.
Hajunk havonta átlagosan 0,6-3,6 centimétert növekszik, de ettől nagyobb eltérések is lehetségesek. A hajszálak növekedési sebességét több tényező is befolyásolja, ilyen például a genetikánk, korunk, nemünk, vagy akár a minket érő számtalan környezeti hatás.
A hajhullás elleni küzdelem egyik fontos mérföldköve a haj szerkezetének, növekedésének, valamint életciklusának megismerése. A továbbiakban a hajszál életének három szakaszával fogunk megismerkedni.
Növekedési (anagén) fázis
A növekedési fázisban a hajszál kb. 1 centimétert növekszik havonta. Átlagosan a fejbőrt borító haj 85%-a ebben a fázisban van, amely legalább 3-5 évig tart. Általánosságban elmondható, hogy minél több időt tölt egy hajszál az anagén fázisban, annál hosszabbra nőhet meg. Az anagén fázis folyamán a haj folyamatosan kapcsolatban van a vérrel, nyirokfolyadékkal és a sejten kívüli folyadékkal. A haj növekedése során eléri a fejbőr felszínét, külső rétegei megszilárdulnak, ezáltal magukba zárván a kialakulásuk során felhalmozódott anyagokat (nyomelemeket, ásványi anyagokat, méreganyagokat). Ez a folyamat egyfajta tartós „állapotleírást” biztosít a szervezetben lezajlott anyagcsere folyamatokról, a benne megtalálható ásványi anyagokról és toxinokról.
Átmeneti (katagén) fázis
A növekedési fázist követi a két hétig tartó átmeneti fázis, melynek során a sejtosztódás gyakorlatilag megáll, a hajszál nem növekszik tovább. A hajhagyma nem kap több tápanyagot a véren keresztül, elsorvad és a felszínre kerül. Egyidejűleg a hajszálak 1-3%-a van ebben az életszakaszban.
Nyugalmi (telogén) fázis
Az egytől négy hónapon át tartó nyugalmi fázis során a hajgyökér működése teljesen leáll. A hajhagyma elszarusodik és elhal. Ennek a szakasznak a végén keletkezik az új hajhagyma, mely a régit kitolva kezdi meg az életciklusát és az új hajszál növesztését. A hajszálak 10-15%-a várakozik ebben az állapotban.
A mindennapok folyamán természetes, hogy fésülködés közben pár hajszál a fésű fogai közt marad. Ez a folyamat a fent taglalt normális haj életciklus eredménye, azonban ha azt tapasztalja, hogy a szokásosnál nagyobb hajcsomók akadnak fenn a fésűn, konzultáljon egy orvossal, illetve tegyen egy próbát a hajhullás elleni termékeinkkel, melyek kizárólag gyógynövényi összetevőkből állnak.
Gyakran olvasott írásaink
Íme a legjobb hajhullás elleni sampon
Íme a legjobb hajhullás elleni sampon A hajhullás egy nagyon kellemetlen tünet, amit számos probléma okozhat. A televízióban és az interneten is találkozhatunk temérdek olyan
Tudnivalók a hormonális hajhullásról
Tudnivalók a hormonális hajhullásról A fokozott hajvesztés mindenki számára zavaró tényező. Különösen fiatal korban lehet önbizalom-romboló hatású, de akár depressziót is kiválthatnak a párnán vagy
Mit tehetsz a korpás fejbőr ellen?
Mit tehetsz a korpás fejbőr ellen? Sajnos a korpásodás már egyfajta népbetegségnek számít. Szinte minden ember találkozott már vele élete során. Vannak, akik szerencsésebbek, és