A haj kinézetünk egyik legmeghatározóbb része. A dús hajon, frizurán múlik, hogy ápoltnak látjuk-e a másikat.
A teljes hajállomány 90 és 180 ezer hajszál közé tehető. A világos hajjal rendelkezőknek kb. 140 ezer vékonyabb, míg a sötét- és vörös hajúaknak 100 ezer körüli vastagabb hajszáluk van. Hajunk már az anyaméhben elkezd kifejlődni. A fogantatás utáni hatodik hétben szőrtüszők milliói jelennek meg a bőrben, tehát a hajunk szerkezete sűrűsége és vastagsága is genetikailag kódolva van. Hogy megismerhessük hajunk életútját a keletkezésétől a kihullásáig, érdemes a hajszál felépítését közelebbről is megvizsgálni.
A hajszál alkotórészei
A haj felépítését tekintve két részből áll: a fejbőrben lévő hajgyökérből és a látható, élettelen a hajszálból. A hajgyökér alsó része kiszélesedik, ez a hajhagyma. Itt található a hajszemölcs. A hajszemölcs felett találhatóak a „hajszálat termelő” gyors osztódásra képes mátrixsejtek. A gyökér felső részénél elhelyezkedő mirigyek termelik a fejbőr kiszáradásának megakadályozására a faggyút. A haj 95%-át egy 18 aminosavból álló fehérje, a keratin alkotja. A maradék pár százalékot főként víz tölti ki. Rétegei a külső részen található hámréteg, a középső hajkéreg és a belső hajbél.
Hámréteg (kutikula)
Hámréteg (kutikula)
A hámréteg a hajat körülvevő, rendkívül ellenálló réteg, a hajszál belsejének védelméért felelős. A külső hámréteget egymást tetőcserépként fedő lemezkék alkotják, amit a faggyúmirigy által termelt hajzsír von be. A haj fényessége ettől a rétegtől függ, ha a lemezek szabályosan helyezkednek el, akkor a haj fényes, selymes hatású, azonban ha megsérül, akkor haj töredezett, fénytelen és száraz lesz.
Hajkéreg (cortex)
A hámréteg alatt található meg a hajkéreg, azaz cortex. Ebből áll a haj túlnyomó része. Keratin szálakból épül fel, ezek Ez a réteg felelős a haj erősségéért, szakítási ellenállásáért és rugalmasságáért.
Hajbél (medulla)
A haj középpontjban található réteg. Átmérője a haj vastagságának függvényében változik, de vannak olyan hajszálak is, melyek nem rendelkeznek ilyen csatornával. Fő feladata, hogy összekösse a külső részt a gyökérrel, ezáltal biztosítva az átjárást egyes anyagok és a levegő számára.
A haj vastagsága
Ahogy haladunk előre a korban, úgy csökken az anyagcserénk, a fejbőrünk vérellátottsága, valamint a sejtjeink osztódási képessége is. Egyszóval minden folyamatunk kicsit lelassul, ezáltal a hajképződésünk is. Ez a folyamat elkerülhetetlen, azonban megfelelő lépésekkel nagy mértékben lassítható. Az antioxidánsoknak nagy szerepük van, ezért fogyasszunk sok friss zöldséget és gyümölcsöt, C- és E vitamint, igyunk eleget. A hajhullás és haj elvékonyodás elkerülése érdekében kerüljük a túl sok mesterséges anyagot tartalmazó erős samponokat és balzsamokat. Ezekre jó alternatíva a természetes alapanyagokból készült, hajhullás elleni samponunk is.
Gyakran olvasott írásaink
Hajnövesztés kemoterápia után? Lehetséges!
Hajnövesztés kemoterápia után? Lehetséges! A kemoterápia leglátványosabb és egyik legkellemetlenebb mellékhatása a hajhullás. Egyrészt azért, mert így a külvilág számára egyértelművé válik, hogy az érintett
A vashiány is okozhat hajhullást
A vashiány is okozhat hajhullást A vas a szervezetünk számára nélkülözhetetlen nyomelem. A vashiány számos tünetet produkálhat, például hajhullást, súlyosabb esetben vérszegénységet is okozhat. A
Néhány tipp a hajhullás otthoni kezelésére
Néhány tipp a hajhullás otthoni kezelésére A hajhullás manapság nagyon gyakori probléma, és rengeteg ok állhat a hátterében. Ilyen például a hormonális zavar, a vitaminhiány,