A hajhullás és a pajzsmirigy kapcsolata: mi a teendő?

A hajhullás és a pajzsmirigy kapcsolatát sokan nem ismerik fel és nem tudják, milyen további problémákhoz vezethet.

Ebben a bejegyzésben megmutatjuk azt, hogy hogyan befolyásolja a pajzsmirigy működése a hajhullást, milyen tünetekkel jár, és milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre.

Hajhullás és pajzsmirigy kapcsolata: az első jelek

A pajzsmirigy megbetegedése sajnos olyan egészségügyi probléma, amely rengeteg embert érint. A pajzsmirigy ugyanis a hormonrendszerünk működésének fontos része. Főként az anyagcseréért, a növekedésért és az energiafelhasználást szabályozó hormonok termeléséért felelős. A működését az agyalapi mirigy által termelt pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) irányítja.

A rendellenes működés könnyen vezethet hajhulláshoz és okozhatják a haj töredezését és szárazságát is. Hatással lehet ezenkívül a bőrünkre, ami szintén szárazabbá válhat pajzsmirigy probléma esetén.

Mit érdemes tudni a pajzsmirigy problémákkal kapcsolatban?

A pajzsmirigy rendellenességeit két fő csoportba sorolhatjuk. Az egyik az alulműködéses (hipotireózis), míg a másik a túlműködéses (hipertireózis) állapot. Előbbi esetben a pajzsmirigy nem termel elég hormont, ami hosszú távon lassítja az anyagcserét, ez pedig negatívan befolyásolja a haj növekedési ciklusát is, és hajhullást okozhat.

Utóbbi esetben a pajzsmirigy túl sok hormont termel, ami szintén nem előnyös a hajkorona számára. A túl magas hormonszint ugyanis gyorsítja az anyagcserét, ez pedig szintén megzavarhatja a haj növekedési ciklusát, és hajhulláshoz vezethet.

Mikortól kell aggódnunk az egészségügyi gondok okozta hajhullás miatt?

A haj ritkulása bizonyos mértékig normális, hiszen a hajszálak különböző növekedési fázisokon mennek keresztül. Ezek végén egy adott szál kihullik és újabb nő a helyére. Egy kis odafigyeléssel ez a probléma könnyen kordában tartható vagy megszüntethető. Ehhez a pajzsmirigy megfelelő működése is hozzájárul, hiszen az általa termelt hormonok garantálják a hosszú növekedési fázist. Amennyiben a hormonok szintje csökken, a hajhullás problémája is hamarabb jelentkezik.

Pajzsmiriggyel kapcsolatos probléma esetén további gondokat okoz, hogy a szervezet a tesztoszteront dihidrotesztoszteronná (DHT) alakítja, ami egy erősen androgén hormon és nagyban hozzájárulhat a hajvesztés felgyorsulásához.

Érdemes tudni, hogy a pajzsmirigy problémák által okozott hajhullás általában diffúz jellegű, azaz a fejbőr egész területén egyenletesen jelentkezik. A kopaszodás különböző típusaival blogunkon már több érdekes és informatív bejegyzésben is foglalkoztunk.

Hogyan kezelhető a hajhullás pajzsmirigy probléma esetén?

Ha a hajvesztéssel kapcsolatos problémánkat pajzsmirigy-rendellenesség okozza, abban az esetben a legfontosabb dolog, hogy igyekezzünk ezt megszüntetni. A megfelelő hormonális egyensúly helyreállítása önmagában is elegendő lehet ahhoz, hogy megállítsa a hajhullást és elősegítse a haj növekedését. Ezenfelül fontos lehet a megfelelő táplálkozás, a testmozgás és a stressz mindennapokban történő, hatékony kezelése is.

De a hajhullás elleni harcban nagy segítséget jelenthetnek a természetes összetevőkből készült termékek, melyek a gyógynövények erejével támogatják a fejbőr egészségét és hajunk természetes növekedését. Dr Hair termékeink 25 különböző gyógynövény együttes hatásával segítenek abban, hogy tincseid egészségesek és életerősek maradhassanak.

Leave a Comment