Kopaszodás fajtái: hogyan ismerhetjük fel őket és hogyan tehetünk ellenük?

A hajvesztés olyan probléma, ami rengeteg embert érint. Kevesen tudják azonban, hogy a kopaszodás fajtái a probléma kiváltó okától függően eltérőek lehetnek. A hatékony kezelés érdekében tehát fontos, hogy megtudjuk, mi áll a háttérben és milyen egyéb betegség tünete lehet hajhullás.

Ebben a bejegyzésben most bemutatjuk a kopaszodás különböző fajtáit, valamint megtudhatod azt is, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre ezek megelőzésére vagy megállítására.

Kopaszodás fajtái: betegség vagy az életkor áll a háttérben?

A kopaszodás fajtái lényeges különbséget mutatnak egymástól a kiváltó okok terén. Az időskori hajhullás például bizonyos helyzetekben normális, hiszen ahogyan a testünk öregszik, úgy a hormonháztartásunk is változik. Ez általában hatással van a fejbőrünkre és a hajhagymákra is, így 40-50 éves kor felett a nagyobb mennyiségű hajvesztés is normális lehet.

Az esetek többségében azonban a háttérben valamilyen egyéb betegség, fizikai probléma áll. A felgyorsult életmódnak köszönhetően nem csupán az idősek, de a fiatalabbak körében is gyakori a hajhullás, melyet a nem megfelelő életvitelből adódó tápanyag- és vitaminhiány, illetve a stressz is könnyen előidézhet. Az esetek többségében azonban a háttérben valamilyen egyéb betegség, fizikai probléma áll. 

A hajhullás különböző fajtái: a 3 főcsoport

A kopaszodás típusait alapvetően három csoportra oszthatjuk. Az első az úgynevezett diffúz hajhullás, amely esetében hajunk nagyjából egyenletesen ritkul. A kopaszodás ebben az esetben általában a teljes fejbőrt érinti.

Gyakori továbbá a férfias típusú kopaszodás, amelynek esetében a haj tipikus mintát követve, fokozatosan tűnik el a fejtetőről. Ebben az esetben tehát nem jellemző a teljes fejbőr kopaszsága. Végül beszélhetünk foltos hajhullásról, amely nem egyenletes, azonban szintén nem mutat mintázatot.

A kopaszodás típusairól bővebben

A fentebbiek során már ejtettünk néhány szót az időskori kopaszodásról, amely egy teljesen normális állapot. Idővel ugyanis a hajhagymák meggyengülnek, a haj megtöredezik és elhal. Ezt a folyamatot azonban az egészséges, aktív életmód képes lényegesen lassítani.

Legalább ennyire gyakori jelenségnek számít azonban az androgén eredetű hajhullás is. Ez leginkább a férfiakat érinti, azonban sajnos a hölgyek esetében sem ritka, és akár már a kora 20-as életévekben is jelentkezhet. Előbbi esetben a fejbúb fokozatos ritkulásával, míg nők körében a fejbőr teljes területén jelentkező hajritkulással járhat. 

Beszélhetünk továbbá a haj átmeneti meggyengülésével járó problémákról is. Ilyen például a telogen effluvium, melynek esetében nagyobb számú egészséges hajhagyma kerül nyugalmi állapotba, amelynek köszönhetően átmeneti hajvesztés alakulhat ki. Ennek oka változó, a hormonproblémáktól a stresszen át sok dolog előidézheti. 

A különböző típusokról és az azok hátterében álló problémákról a blogunkon még rengeteg érdekes és hasznos információt találhatsz.

Mit tehetünk a hajhullás ellen?

Sokan nem tudják, de a hajhullás nemcsak megelőzhető, de a folyamat bizonyos esetekben meg is állítható. Ennek érdekében az egyik legfontosabb dolog, hogy lehetőleg kiegyensúlyozott, egészséges életet éljünk, és amennyire csak lehet, figyeljünk oda a megfelelő testmozgásra és az étkezésre is.

De a folyamatban kiváló segítséget jelentenek az olyan termékek, mint a 25 gyógynövény erejét egyesítő Dr Hair samponok és cseppek, amelyek a webáruházunkból megrendelve a természet erejével segítenek felvenni a harcot a kopaszodással szemben.

Leave a Comment