Haj és a vitaminok
Hajunk állapotát és minőségét nagyban befolyásolja, hogy milyen ételeket fogyasztunk. A hajhagymák nyomelem- vagy vitaminhiánya hajhulláshoz, száraz, matt, töredezett vagy éppen túl zsíros haj kialakulásához vezet. A hajhagymák vitaminhiányának oka lehet a hiányos vagy vegetáriánus táplálkozás, felszívódási rendellenesség, diéta, antibiotikus kezelések. Törekedni kell azonban arra, hogy lehetőség szerint a szükséges vitamin és nyomelemmennyiség ne szintetikus úton, hanem természetes formában kerüljön be a szervezetbe, tehát zöldségekből és gyümölcsökből.
Hajtápláló vitaminok
A-vitamin
Az A-vitamin toxinok ellenszere, mert antioxidáns hatású. Hozzájárul a szem, a haj, a bőr, a fogak és fogíny egészségének megőrzéséhez. Az A-vitamin hatására a haj sima és bársonyos lesz. Hiányának jelei: a bőr és a haj szárazsága, a körmök elvékonyodása, töredezettsége és deformálódása. A túl sok A-vitamin bevitele viszont hosszú távon hajhulláshoz, májkárosodáshoz vezet, mivel zsírban oldódó vitaminként elraktározódik a szervezetben
Az A-vitamin természetes forrásai: sárgarépa, sütőtök, tengeri halak, tojás sárgája, tej, vaj, belsőségek.
B-vitaminok
A B-vitaminok számos sora ismert, mint B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (nikotinsav vagy PP vitamin), B5 (pantoténsav), B6 (piridoxin), B7 (inozitol) B8 (biotin vagy H vitamin), B9 (folsav), B12 (ciano-kobalamin), Cholin, Para-aminobenzoik sav (Paba), Orotsav, P vitamin (bioflavonoidok), ezek egyöntetűen erősítik és táplálják a hajat, szabályozzák a faggyútermelést, aktiválják a hajhagyma anyagcsere-folyamatait és csökkentik a korpásodást. Védik a hajat az őszüléstől és a hajhullástól. Segítenek a gyulladások kivédésében, egészségesen tartják a fej bőrét.
Természetes forrásai: tojássárgája, élesztő, hal, dió, hüvelyesek, búzacsíra mogyoró.
Biotin (H-vitamin)
A biotin részt vesz a fehérjék, zsírok, szénhidrátok anyagcseréjében. A biotin a hajat egészségesebbé, a körmöket erősebbé teszi. A biotin hiánya étvágyvesztéssel, bőrproblémákkal, fáradtsággal, vérszegénységgel, érzészavarokkal, koleszterinszint emelkedéssel járhat.
Természetes forrásai: élesztő, tojássárgája, dió, mogyoró, máj, zöldségek, diófélék, hal, tej, teljes kiőrlésű gabonafélék
C-vitamin
Antioxidánsként növeli a haj ellenálló képességét, elősegíti a vas elszívódását. A szervezet nem képes elraktározni, ezért minden nap folyamatosan pótolni kell.
Természetes forrásai: paprika, citrusfélék, csipkebogyó, káposzta, kivi.
E-vitamin
Erőteljes antioxidáns, óvja a szív és érrendszer, továbbá az immunrendszer egészségét, erősíti a kapilláris erek falát, szebbé teszi a hajat és a bőrt. Hiánytünetek: izomgyengeség, fénytelen haj, vetélés, prosztatabántalmak.
Természetes forrásai: Növényi olajok, tojássárgája, teljes kiőrlésű gabonakészítmények, búzacsíra, leveles zöldségek, olajos magvak, hüvelyesek, margarin.
Hajtápláló ásványi anyagok és nyomelemek
Cink
A cink az anyagcsere nélkülözhetetlen eleme, mivel több, mint 200-féle enzim alkotója. Fontos elem a cink a bőr és a haj egészségének megőrzésében. A cink hiánya esetén a haj elvékonyodik és hullik, míg a normál cinkbevitelkor a haj megerősödik, és gyorsabban növekedik.
A cink természetes forrásai: búzacsira, tökmag, hús, osztriga, tojás, sörélesztő, napraforgó.
Jód
A pajzsmirigy-hormonok termeléséhez elengedhetetlen az elégséges jódbevitel. Ezek a hormonok a szervezet összes sejtjének aktivitását befolyásolják. A jódhiány a szellemi és fizikai elmaradottsághoz, golyvához és csökkent pajzsmirigymûködéshez vezet.
Jód természetes forrásai: tengeri halak, tengeri só, zöldségek.
Foszfor
A foszfor részt vesz az energiatermelő folyamatokban, ezen kívül hozzájárul az erős fogak és csontok kialakulásához. A foszfor minden sejt helyes működésének alapja. Szervezetünk foszforvegyületek formájában raktározza a tartalékenergia egy részét.
Természetes forrásai: Szinte minden élelmiszerben megtalálható kisebb-nagyobb mennyiségben.
Kalcium
Nagy szerepet játszik az emberi szervezetnél a haj – struktúrájának építésében fontos szerepe van – , a köröm és a bőr állapotának javításában. A kalcium, támogatja a csontok egészséges fejlődését, megelőzi a csontritkulást. A kalciumot magnéziummal együtt ajánlott szedni, mert ez utóbbi nélkül a kalcium nem tud a megfelelő helyre beépülni, így a csontok, a fogak és a haj helyett a puha kötőszövetben rakódik le.
Természetes forrásai: tej, sajt, túró.
Vas
A vashiány alatt csökken a hemoglobintermelés, a vér nem lesz képes elegendő oxigént szállítani, ezért az izmok munkavégző képessége csökken. A vashiány tünetei: hajhullás, fáradékonyság, vérszegénység, gyengeség, erőteljes szívdobogás.
Természetes forrása: húsok, tojás, máj, spenót, zöld növények.
Réz
A réz nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a testben az anyagcserét szabályozó enzimek zavartalanul végezhessék munkájukat. A réz kizárólag az enzimek működésének biztosításán át vesz részt a biokémiai folyamatokban. Rézhiány esetén a vas nem tud beépülni a hemoglobinba, tehát vérszegénység alakul ki, csökken az érfalak rugalmassága, gyengül az immunválasz, növekszik a vér LDL-koleszterinszintje. Ez utóbbi az érelmeszesedés egyik hajlamosító tényezője. A réz részt vesz a melanin képzésében, így fontos a megfelelő haj és bőr pigmentációhoz is. Ezen kívül javítja a haj szerkezetét, hiányában feltöredezik.
Természetes forrásai: teljes kiőrlésű termékek, mogyoró, dió, aszalt gyümölcsök, hüvelyesek, élesztő.
Szelén
Hatását tekintve rákmegelőző, antioxidás. Különböző enzimek alkotórésze és ennek folyományaként véd a szabadgyökök ellen, nélkülözhetetlen a pajzsmirigyhormon termelődéséhez. Hiánya esetén a jódhiányhoz hasonló tünetek jelentkeznek, emellett gyengül az immunrendszer, gyakorivá válnak különböző fertőzések, hullik a haj. Fontos! Túladagolás hajhullást okoz!
Természetes forrásai: Hús, búzacsíra, brazil dió, barna rizs (gabonafélék).
Magnézium
A magnéziumnak idegnyugtató hatása van, ezért stresszoldó. Az idegek, az izmok és számos enzim hatékony működése lehetetlen nélküle. A stresszről pedig köztudott, hogy a hajra nagyon rossz kihatása van. Ezenkívül segíti a kalcium beépülését.
Természetes forrásai: grépfrút, alma, dió, citrom, füge, mandula, kukorica.
Kén
Nélkülözhetetlen az egészséges haj bőr és körmök felépítésében szerepet játszó keratin nevű fehérje előállításához. A kén segít az agy normális működéséhez szükséges oxigénegyensúly fenntartásában. Közreműködik a máj epeelválasztásában, és a baktériumfertőzések leküzdésében.
Természetes forrásai: tojás , lencse, sertés-marhahús, vörös vesebab, zöldborsó.
Kálium
A nátriummal együtt a káliumionok felelősek a bőr víztartalmáért, szabályozzák a szervezet vízegyensúlyát, továbbá kihatással van a szívritmusra. Szükséges a sav-bázis egyensúlyhoz, idegrendszeri ingerületek átviteléhez, izomműködéshez, sejtek energiaellátásához.
Természetes forrásai: burgonya, torma, dinnye, zöld levelű főzelékfélék, paradicsom, citrusfélék, banán, napraforgómag, mentalevél
Folsav
A folsav javítja a vasfelszívódás hatásfokát.Nélkülözhetetlen a vörösvértestek képződéséhez, a szervezet sejtjeinek osztódásához, az aminosavak anyagcseréjéhez és a nukleinsavak szintéziséhez. Folsav fontos szerepet tölt be a terhesség ideje alatt, mivel az embrió gerinciét lezáró folyamat csak a folsav jelenlétében megy végbe hibátlanul. A folsav B-vitaminnal együtt késlelteti a haj őszülését.
Természetes forrásai: máj, élesztő, a zöld levélzöldségek, hüvelyesek, olajos magvak. A hajhullás és az őszülés mellett a legtöbb bosszúságot a korpásodás okozza.
Mangán
Mangán minden szövetünkben előfordul, azonban legtöbb a májban található, ezen kívül még a csontokban, vesében lelhető fel még nagyobb mennyiségben. A mangán enzimek aktivátoraként működik, mind a szénhidrát, mind a zsíranyagcserében szerepet játszik, de a fehérje, DNS, RNS, inzulin szintézisében is részt vesz. Hiánya bőrkiütéseket, hajszínvesztést, a haj és körömnövekedés csökkenésével járhat.
Természetes forrásai: Zöld levelű főzelékfélék, borsó, répa, szemes gabonafélék, tojássárgája, dió.
A haj számára nélkülözhetetlen a fehérje
A haj kb. 98%-a fehérje, ezért jelentkezik a vegetáriánusok egy részénél, vagy drasztikus diétát alkalmazóknál hajhullás. Amikor nem viszünk be elegendő mennyiségű fehérjét, a szervezet megpróbál takarékoskodni, ezért leállítja a hajszálak növekedését, így azok átkerülnek a pihenő fázisba. Ennek eredményeként 2-3 hónap múlva a hajszálak kihullanak.
Evvel egyidejűleg a túlzott fehérjefogyasztás is káros, mivel a szervezetet savassá teszi, és a vesék a savat kalciummal választják ki, amelyet a szervezet a hajtól és a körömtől von el. A szervezet fehérjeszükségletét alacsony zsírtartalmú élelmiszerekből kell fedezni. A magas koleszterintartalmú ételek (vörös húsok) megváltoztatják a fejbőr pH-értékét, így korpásodás kialakulásához is vezet túlzott fogyasztásuk.